• Τηλ. 2310 76.69.67 | Κιν. 6978 025.846

Τα θεμέλια ενός σπιτιού, είναι η βάση για ένα γερό σπίτι’’ Έτσι και η ΔΙΑΤΡΟΦΗ των παιδιών είναι η βάση ώστε να καλύψουν τις ανάγκες του οργανισμού για καλή ανάπτυξη, γερό οργανισμό και καλή υγεία για το υπόλοιπο της ζωής τους.

Η φιλοσοφία του Imagine

"Ότι το παιδί μπορεί να κάνει σήμερα σε συνεργασία με κάποιον άλλο, θα μπορεί να κάνει από μόνο του αύριο.."
Lev Vygotsky

Η γνώση των παιδιών είναι μια διαδικασία προσαρμογής στο φυσικό και κοινωνικό τους περιβάλλον και όχι απλά μία ανακάλυψη ενός προϋπάρχοντος κόσμου.
Κατασκευάζεται (constuctive) ενεργητικά από τα ίδια, με σκοπό να ικανοποιήσουν την προσωπική τους ανάγκη, και δεν συλλαμβάνεται παθητικά από το περιβάλλον. Ο σκοπός του «γιγνώσκειν» είναι να οργανώσουμε τις εμπειρίες τους για τον κόσμο, κάνοντας τες να έχουν νόημα.
Επομένως οι διαδικασίες της διδασκαλίας και της μάθησης, οικοδομούνται με την επίδραση του κοινωνικού παράγοντα. Οι άνθρωποι του στενού περιβάλλοντος του παιδιού επηρεάζουν σημαντικά τον τρόπο που αυτό βλέπει τον κόσμο.

Τα παιδιά στο σχολείο μας μέσα από τις δραστηριότητες τους θα ενταχθούν στο φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον ακολουθώντας τα δικά τους βήματα, βασισμένα στις δικές τους προσπάθειες.
Τους δίνεται η δυνατότητα να μπουν στην διαδiκασία κατασκευής (construct) της γνώσης μέσα από ποικίλες δραστηριότητες που παρέχονται στον χώρο μας με την βοήθεια του εξειδικευμένου προσωπικού μας. Η κατασκευή της γνώσης τους από τα ίδια τους προσφέρει σιγουριά και συντελεί στη δημιουργία μιας υγιούς προσωπικότητας.
Βασική επιδίωξη αποτελεί η ένταξη τους στο σύνολο αναπτύσσοντας μια συμμετοχική συμπεριφορά.
Βασισμένοι στο τελευταίο οι περισσότερες μέθοδοι διεξαγωγής των δραστηριοτήτων μας είναι προσαρμοσμένες στην ομάδα και στην ομαλή ένταξη του ατόμου σε αυτήν.
Γι αυτό το λόγο δεν υπάρχει διαχωρισμός αυτών με βάση το φύλο τους , τα παιδιά αντιμετωπίζονται ισότιμα και οι όποιες δραστηριότητες τους βασίζονται μόνο στα δικά τους βήματα.
Η όποια διαφορετικότητα των παιδιών βασίζεται καθαρά στην προσωπική και κοινωνική τους εξέλιξη και αυτός είναι ο κύριος στόχος του σχολείου μας.

ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΜΑΘΗΣΗ, ΕΧΕΙ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ. Η παιγνιώδης μάθηση θεωρείται από τους Παιδαγωγούς ως το ανώτερο επίπεδο μάθησης, με το μεγαλύτερο βαθμό αφομοιωτικής ικανότητας, για τα μικρά παιδιά.

Στον βρεφονηπιακό σταθμό- Νηπιαγωγείο φοιτούν παιδιά από 1 έως 5 ετών και το ωράριο του παιδικού είναι από τις 7:00 το πρωί έως τις 17:00 το απόγευμα.

Το σχολείο λειτουργεί όλο τον χρόνο από 1 Σεπτεμβρίου και κλείνει δύο βδομάδες τον Αύγουστο.

Επίσης παραμένει κλειστός τις επίσημες Αργίες:

• 1 Ιανουαρίου ,2 Ιανουαρίου , 6 Ιανουαρίου

• Καθαρή Δευτέρα

• 25η Μαρτίου

• Μ. Πέμπτη, Μ. Παρασκευή, Μ. Σάββατο, Δεύτερη μέρα του Πάσχα

• 1 Μαΐου

• Αγ. Πνεύματος

• 15 Αυγούστου

• 26 Οκτωβρίου για Θεσσαλονίκη ( Πολιούχος της κάθε πόλης ), 28η Οκτωβρίου

• 24 Δεκεμβρίου(Παραμονή Χριστουγέννων) , 25 Δεκεμβρίου, 26 Δεκεμβρίου,

• 31 Δεκεμβρίου(Παραμονή Πρωτοχρονιάς).

*Η πρωινή προσέλευση γίνεται αυστηρά από τις 7:00 έως 9:00, ενώ αντίστοιχα η αποχώρηση κατόπιν συνεννόησης μετά τις 13:30.

Παροχές Βρεφονηπιακού Σταθμού και Νηπιαγωγείου Imagine

• Μηνιαία παρακολούθηση από Παιδίατρο.
  • Λογοθεραπευτική –Εργοθεραπευτική Αξιολόγηση.
  • Παιδοδοντιατρός-Διατολόγος.
  • Ασφαλιστική κάλυψη παιδιών –Αστική Εύθηνη.
  • Καθαριότητα και υγιεινή: καθημερινή καθαριότητα από συνεργείο καθαρισμού.
  • Παροχή δεκατιανού γεύματος, με επίβλεψη διαιτολόγου.
  • Μεταφορά με σχολικό.
  • Εκδρομές-Εξορμήσεις
  • Συναντήσεις γονέων & προσωπικά ραντεβού.
  • Συμβουλευτική γονέων –Σχολή γονέων με παιδοψυχολόγο.Σχολικές γιορτές-Δράσεις.
  • Εβδομαδιαία πρόγραμμα με εξωτερικούς συνεργάτες : Θεατρική αγωγή, Μουσικοθεραπεία Intoning- Μέθοδος Sonatal, Γυμναστική, Αγγλικά ,Ρομποτική.

Τα απαραίτητα εφόδια για το σχολείο είναι:

1) Τσαντάκι πλάτης
2) Παντοφλάκια
3) Μία αλλαξιά (εσώρουχα, κάλτσες, φόρμα πάνω και κάτω που παραμένουν στη τσάντα του παιδιού)
4) Πάνες, μωρομάντιλα, δύο πετσέτες
5) Μεταλλικό κατσαρολάκι με καπάκι ή πλαστικό για το φαγητό- σνακ αν παραμένει στο σχολείο μετά τις 15:00
7) Καπέλο – αντηλιακό για τις ημέρες με μεγάλη ηλιοφάνεια
8) Ατομικό παγουράκι